Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

NARODOWY SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI I MIESZKAŃ

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
23.07.2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Logo Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań

Wersja angielska Wersja ukraińska Wersja rosyjska Połączenie z tłumaczem języka migowego Materiały audio

Szanowni Państwo,

Serdecznie zachęcamy do udziału Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań, który rozpoczyna się 1 kwietnia 2021 roku. Jest to badanie wyjątkowe, ponieważ obejmuje wszystkie osoby mieszkające w Polsce bez względu na pochodzenie czy status. Tylko na jego podstawie można określić różnorodność narodowościową, etniczną i wyznaniową kraju. Okazja, aby policzyć się dla Polski, zdarza się raz na 10 lat. Liczy się każdy, ponieważ instytucje publiczne potrzebują wiedzy, by planować i prowadzić swoje działania wspierające diaspory wyznaniowe, mniejszości etniczne i narodowe oraz cudzoziemców zamieszkujących terytorium Polski.

Zgodnie z polskim prawem każda osoba przebywająca na terytorium Polski jest zobowiązana do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań.

Podstawowym sposobem wzięcia udziału w badaniu jest wypełnienie formularza na stronie internetowej https://spis.gov.pl/. Można to zrobić na komputerze, telefonie lub innym urządzeniu mobilnym. Osoby, które nie będą mogły samodzielnie spisać się poprzez Internet, zostaną spisane telefonicznie lub bezpośredniego przez rachmistrza spisowego. Można też zadzwonić na infolinię spisową 22 279 99 99 i spisać się przez telefon.

Spis powszechny NIE PODEJMUJE KWESTII PODSTAWY I LEGALNOŚCI PRZEBYWANIA DANEJ OSOBY W POLSCE! UDZIAŁ W BADANIU JEST CAŁKOWICIE ANONIMOWY I BEZPIECZNY DLA KAŻDEJ OSOBY MIESZKAJĄCEJ I PRZEBYWAJĄCEJ W POLSCE. Bezwzględna poufność danych jest gwarantowana tajemnicą statystyczną, za złamanie której grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. W ponad stuletniej historii GUS nigdy nie doszło do naruszenia tajemnicy statystycznej.

Będziemy szczególnie zobowiązani, jeśli nie tylko weźmiecie Państwo udział w internetowym badaniu NSP 2021, ale także zostaniecie Ambasadorami Spisu, informując możliwie szeroko Państwa społeczność o potrzebie i bezpieczeństwie uczestnictwa w Narodowym Spisie Powszechnym.

Dane dotyczące mniejszości i liczby cudzoziemców, warunków w jakich mieszkają i problemów z jakimi się borykają będą podstawą działań wielu instytucji przez kolejnych dziesięć lat.

Więcej informacji o  Narodowym Powszechnym Spisie Ludności i Mieszkań na stronie spis.gov.pl

Stanowiska do samospisu w Urzędzie Statystycznym w Warszawie i jego Oddziałach czynne: poniedziałek – piątek; 8:00 – 15:00


Do góry