W dniu 24 października 2019 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbyła się konferencja naukowa pt. „Samorząd terytorialny. Społeczeństwo. Gospodarka. Przestrzeń”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Katedrę Gospodarki Przestrzennej i Administracji Samorządowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Urząd Statystyczny we Wrocławiu oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Podczas konferencji dr Klaudia Peszat z Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych wygłosiła referat pt. „Wyzwania dla samorządu i administracji związane ze zjawiskiem gniazdownictwa”. W referacie przedstawione zostały wyniki pracy eksperymentalnej, realizowanej przez Urząd Statystyczny w Warszawie we współpracy z Departamentem Badań Demograficznych GUS, dotyczącej pokolenia gniazdowników w Polsce.
Badanie realizowane było na podstawie danych pochodzących z rejestrów administracyjnych. Rezultatem przeprowadzonych analiz jest charakterystyka gniazdowników, tj. osób w wieku od 25 do 34 lat, które mieszkają z rodzicami i nie założyły własnej rodziny. W pracy zbadano ich aktywność ekonomiczną i edukacyjną oraz zależność zjawiska gniazdownictwa od aktywności ekonomicznej rodziców. Wykorzystanie danych z rejestrów administracyjnych umożliwiło przeprowadzenie analiz na poziomie gmin, dzięki czemu możliwe było wskazanie zróżnicowania przestrzennego zjawiska gniazdownictwa w Polsce.
Badanie dostarcza informacje o jednej z faz cyklu życia rodziny, stanowiąc przyczynek do analizy przemian wzorców przebiegu życia, w tym coraz późniejszego przechodzenia do dorosłości. Wnioski z pracy badawczej mogą być pomocne w formułowaniu rekomendacji dla polityki rodzinnej oraz innych polityk sektorowych, takich jak polityka mieszkaniowa, edukacyjna, czy rynku pracy w zakresie tworzenia warunków sprzyjających uzyskiwaniu samodzielności ekonomicznej i mieszkaniowej przez młode pokolenie.