Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Konkurs Statystyczny „Każdy może być badaczem”

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Zapraszamy do udziału w Konkursie Statystycznym, do którego można zgłaszać projekty edukacyjne z wykorzystaniem badań ankietowych. Konkurs został objęty patronatami Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Zachęcamy do udziału zespoły uczniów szkół gimnazjalnych z województwa mazowieckiego pracujące pod opieką nauczyciela. Tematyka projektów biorących udział w Konkursie jest otwarta. Wymogiem jest objęcie badaniem zjawisk obserwowalnych w województwie mazowieckim oraz porównanie przez uczestników Konkursu wyników własnych badań z zasobami informacyjnymi statystyki publicznej (poniżej podajemy wykaz linków do źródeł informacji statystycznych). Badanie będące przedmiotem konkursu może być częścią Zespołowych Projektów Edukacyjnych, realizowanych obowiązkowo w gimnazjach.

Chcemy zaproponować uczniom, by podjęli wyzwanie rozwiązywania problemów metodą naukową, by opanowali umiejętność stawiania pytań i hipotez oraz ich samodzielnej weryfikacji. Zadaniem uczestników konkursu jest zdefiniowanie pytań badawczych, wykonanie obserwacji przy wykorzystaniu metody ankietowej oraz poprawne wyciągnięcie wniosków.


Przydatne publikacje i źródła danych statystycznych

Publikacje Urzędu Statystycznego:

http://warszawa.stat.gov.pl/publikacje-i-foldery

Bank Danych Lokalnych:

https://bdl.stat.gov.pl/BDL/start

Baza Danych „Demografia”:

http://demografia.stat.gov.pl/bazademografia

Infografiki:

http://stat.gov.pl/infografiki-widzety


Oferta zajęć warsztatowych dla uczestników konkursu

Czy gimnazjalista może zostać badaczem społecznym? Czy uczniowie są w stanie przeprowadzić w pełni profesjonalne badanie ankietowe? Oferta edukacyjna Urzędu Statystycznego w Warszawie została wzbogacona o nowe zajęcia warsztatowe przybliżające badania metodą ankietową.

Lekcja dedykowana jest nie tylko uczniom zainteresowanym wzięciem udziału w Konkursie Statystycznym, ale również chcącym poznać badania społeczne od kuchni. W pierwszej części warsztatów uczestnicy zapoznają się z przykładowym badaniem ankietowym i typowymi błędami, które popełniają autorzy kwestionariuszy. Uczniowie odkrywają, że potrafią samodzielnie poprawić błędy roztargnionych badaczy i zachęceni tym faktem oraz  wspierani przez prowadzących, przystępują do projektowania własnego badania ankietowego.   

W przypadku pytań prosimy o kontakt z koordynatorem konkursu Tomaszem Kalbarczykiem -  e mail T.Kalbarczyk@stat.gov.pl, tel. (22) 464 21 91.

Do góry