Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

22 lutego — Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
21.02.2019

Po kilku latach spadków 2018 rok przyniósł w Warszawie i na Mazowszu wzrost ogólnej liczby przestępstw. Jednocześnie wzrosła wykrywalność sprawców.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2018 r. w województwie mazowieckim odnotowano 113 tys. przestępstw stwierdzonych w zakończonych postępowaniach przygotowawczych, z czego w Warszawie 47 tys. (tj. 42% przestępstw popełnionych w województwie). Oznacza to, że zarówno w województwie mazowieckim, jak i w Warszawie, wzrosła w stosunku do poprzedniego roku liczba przestępstw ogółem (odpowiednio o 9% i o 3%).

Równolegle zwiększyła się skuteczność wykrywania sprawców przestępstw. Wskaźnik wykrywalności ukształtował się w 2018 r. na poziomie 65% dla województwa i 49% dla Warszawy. W stosunku do 2017 r. dawało to wzrost o 5 p. proc.  w województwie oraz o 2 p. proc. w Warszawie. 

Biorąc pod uwagę charakter popełnianych przestępstw, więcej było przestępstw gospodarczych i kryminalnych: w mazowieckim odpowiednio o 23% i o 7%, natomiast w Warszawie o 19% i o 1%. Mniej natomiast odnotowano przestępstw drogowych: w województwie o 4%, w stolicy o 3%.

W województwie i w stolicy spadła liczba tzw. przestępstw uciążliwych społecznie, tj. rozbojów (o 17% i o 26%) oraz bójek i pobić (o 16% i o 4%). Kradzieży cudzej rzeczy było w województwie o 1% mniej, zaś w Warszawie o 1% więcej. Zwiększyła się liczba oszustw: w województwie o 13%, w stolicy o 15%. Więcej było też kradzieży samochodu - odpowiednio o 5% i o 9%. 

Zarówno w województwie, jak i w Warszawie, odnotowano spadek w grupie przestępstw dotyczących prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego (odpowiednio o 7% i o 5%), oraz w grupie przestępstw o przeciwdziałaniu narkomanii (o 9% i o 17%)

Pliki do pobrania

Do góry